Drevo sa v stavebníctve využíva už od nepamäti. Po čase sa síce v tomto priemysle začali využívať aj iné materiály, no doposiaľ ho nič nedokázalo úplne nahradiť. V súčasnosti však s pribúdajúcimi drevenými stavbami a drevodomami zažíva akúsi renesanciu. Málokto však vie, aké drevo sa v stavebníctve na čo využíva.
Prečo je drevo nenahraditeľným materiálom v stavebníctve?
Jedným z hlavných dôvodov sú jeho vlastnosti. Tie sú pre drevo tak príznačné, že sa nikomu doposiaľ nepodarilo nájsť jeho totožnú alternatívu. Týka sa to predovšetkým tepelnotechnických, estetických, úžitkových, technologických a mechanických vlastností, ale napríklad aj dopadu na životné prostredie.
Taktiež ide o domácu obnoviteľnú surovinu, čo znamená, že jej bude pri rozumnom hospodárení vždy dostatok, na rozdiel od vyčerpateľných surovín.
Použitie dreva ako stavebného materiálu namiesto iných surovín má na životné prostredie dokonca priaznivé dopady. Týka sa to zníženia celkovej energetickej náročnosti z hľadiska celoživotného cyklu budovy a zníženia záťaže emisiami CO2.
Aký druh dreva však na čo v stavebníctve slúži?
- Smrek
Smrek je celkom pevné, no zároveň pružné drevo typické svojím hodvábnym leskom. Ide doslova o nenahraditeľnú surovinu v stavebníctve, pretože sa z neho vyrábajú nosné časti konštrukcií (trámy, krovy alebo debnenia). Tu však jeho využitie ani zďaleka nekončí. Skvelé uplatnenie našiel aj ako tatranský profil (napríklad tatranský obklad) alebo zrubový profil, ale slúži aj na výrobu podlahových dosiek a hranolov.
Zdroj: pixabay.com
- Jedľa
Jedľa nenachádza využitie len ako vianočný stromček. Toto na dotyk jemné drevo sa tiež využíva v stavebníctve, predovšetkým ako stavebné rezivo, ale možno z neho vyrobiť aj strešné konštrukcie, rámy drevostavieb, okná, schodiská či balkóny. Svoj úspech však žne napríklad aj pri výrobe nábytku, najmä vďaka jeho svetlej farbe so žlto-bielym, sivým a ružovkastým nádychom.
- Borovica
Tento typ nachádza široké priemyselné uplatnenie, a to najmä vďaka svojim vlastnostiam. Borovica je mäkká, ľahká a pružná, preto sa z nej vyrábajú trámy, nábytok, interiérové a terasové podlahy, tatranské profily, ale aj iné prvky určené do exteriéru – okná, dvere a obklady fasád.
Zdroj: maxpixel.net
- Agát
Nielen ihličnaté stromy, ale aj listnaté majú v stavebníctve svoje podstatné miesto. Jedným z vďačných príkladov je aj agát, pretože ide v našich zemepisných končinách o najpevnejšiu, najstabilnejšiu a nesmierne trvanlivú drevinu. Vďaka svojej odolnosti voči vode dnes nachádza uplatnenie predovšetkým v exteriéri v podobe rôznych obkladov fasád alebo v podobe záhradného nábytku.
- Buk
Buk je ďalším dôkazom využitia listnatých drevín so širokým využitím. Môže za to aj fakt, že sa jednoducho lepí, dobre povrchovo upravuje a ľahko ohýba. Obľubujú ho preto najmä výrobcovia ohýbaného nábytku a podláh. Drevina však má nezastupiteľnú úlohu nielen v stavebnom priemysle, ale aj v iných odvetviach. Vyrábajú sa z nej totižto športové potreby či pracovné nástroje.
Zdroj: pixabay.com
Medzi ďalšie vďačné dreviny doslova nevyhnutné pri stavbách patrí napríklad smrekovec, breza, čerešňa, dub, pagaštan, hruška, ale aj jaseň, javor, jabloň a mnoho iného.
Sponzorovaný obsah