Na začiatok si skúsme odpovedať na to, čo vlastne henna je a odkiaľ sa k nám dostala. Henna je zelený kvitnúci ker, ktorý dorastá do výšky maximálne 7 metrov, ktorý voľne rastie hlavne v južnej a juhovýchodnej Ázii, na blízkom východe a v severnej Afrike. Ku nám sa henna zvyčajne dostáva už v podobe prášku, ktorý vznikne usušením a rozdrvením z listov henny.
Najčastejšie sa henna dostáva na Slovensko z krajín ako sú India, Egypt či Maroco. Hennu poznáme aj v podobe rôznych farieb na vlasy, oblečenie ale hlavne ju v súčastnosti najčastejšie používame na vytváranie dočastných tetovaní. Častokrát sa na zvýraznenie samotnej farby henny pridávajú rôzne iné prírodné materiály ako napríklad citrónová šťava či oleje.
Toto dočasné tetovanie si získava stále viac a viac ľudí. Je to dobrá alternatíva pre ľudí, ktorí stále nevedia či je permanentné tetovanie ich „šálka kávy“. Tomuto tetovaniu hennou sa venujem napríklad aj ja :). Je to výborný relax či už ide o samotný akt nanášania a kreslenia henny alebo tešenia sa z jeho výsledku.
Ako dlho vydrží dočasné tetovanie hennou?
Na trhu je mnoho druhov henny od rôznych výrobcov a dodávateľov. Ja objednávam hennu z Indie cez rôzne zahraničné stránky. Najviac sa mi osvedčila hnedá henna, ktorá vydrží v priemere od troch do štyroch mesiacov. Prírodná henna je najčastejšie červenohnedá, no môže prechádzať až po tmavohnedú. S čiernou hennou to je už trošku iné. Tá vydrží väčšinou kratšie. Všeobecne platí pár pravidiel, ako sú napríklad to, že by ste sa s hennou nemali zbytočne dlho namáčať vo vode či si ju šúchať oblečením alebo uterákov. Taktiež záleží aj na umiestnení vašej henny. Na miestach ako sú ruky a dlane vám vydrží menej, pretože si toto miesto veľakrát za deň umývate a následne sušíte.
Ako prebieha dočasné tetovanie hennou?
Samostatná henna už väčšinou príde pripravená v “kornútiku”, ktorý má na spodnej časti otvor, ktorým sa henna nanáša. Pri tomto procese sa nepoužívajú ihly, ide čisto len o nanášanie tejto hmoty na pokožku.
Ak sa však bojíte alergickej reakcie, upozornite na to tatéra ešte pred samotným aktom nanášania. Ten vám spraví skúšobnú “bodku” na telo a počká sa pár minút. Ja som sa osobne ešte s alergiou na hennu nestretla, ale taktiež sa táto možnosť nedá vylúčiť.
Ak ste zručný, hennu si dokážete naniesť aj sami. Ak ste si však nie dostatočne istý, poproste známeho, ktorý vie trochu kresliť alebo sa zverte do rúk tatéra, ktorý sa špecializuje na hennu. Na Facebooku je mnoho skupín, ktoré ponúkajú takéto práce.