Vlastnoručne vyrobený nábytok z paliet si získava čím ďalej väčšiu obľubu. Paletový nábytok je lacný a štýlový. Jednoducho skvelá voľba ako nábytok na chatu, záhradu či do domu. V článku začneme prvou otázkou, ktorá vás môže od výroby nábytku tohto druhu odradiť. Nie sú palety drahé?
Pekné a čisté palety nájdete skoro v každom väčšom obchode ako je OBI či Hornbach. Ak však nechcete nikam chodiť, palety si môžete objednať aj cez internetový e-shop či už v spomínaných obchodoch alebo môžete využiť iné stránky, ktoré sú ľahko vyhľadateľné na Google. V e-shopoch si môžete vybrať aj medzi rôznymi druhmi dreva a farbou paliet. Ak sa vám nechce palety doma natierať a opracovávať, objednajte si jednoducho hobľované nábytkové palety vo farbe, ktorá sa vám hodí do vášho interiéru. Takéto palety sú už však pomerne drahé. Jedna opracovaná nábytková paleta vás môže vyjsť aj 23 eur. Odporúčame preto skôr kúpiť palety, ktoré si doma ešte obrúsime a natrieme.
Kde získať palety zadarmo
Takéto ešte “holé” palety môžeme často nájsť aj zadarmo. Stačí len kontaktovať známych, či niekoho nepoznajú, prehľadať internetový bazoš a často vám ich darujú v skladoch dreva. Tieto palety sú väčšinou na odpis, ale nám to pred opracovaním neprekáže. Ak si chcete takéto neopracované palety radšej kúpiť, vyjde vás to okolo dvoch-troch eur.
Nábytok z europaliet alebo z obyčajných drevených paliet?
Aký je rozdiel medzi obyčajnými drevenými paletami a europaletami? Drevené palety sa vyrábajú jednorázovo alebo sa ďalej spracúvajú a predávajú. V tomto prípade hovoríme už o europaletách. Jednorázové palety poznáme z obchodov, kde väčšinou ich cesta aj končí. Europalety sú viac stabilné a pevné, takže sa dajú použiť aj viackrát. Musíme si však pri nákupe dávať pozor na označenie. Europalety typu A sú čisté, svetlé bez nejakých poškodení či plesní. Europaleta B je tmavšia, taktiež bez nejakých poškodení či chorôb, ale v minulosti bolo s ňou už manipulované. Europaleta C si zachováva svoj tvar, ale je už značne poškodená. Vďaka svojej pevnosti sú europalety vhodnejšie na výrobu nábytku z paliet.
Pár nápadov na nábytok z paliet
Paletový záhradný nábytok
Či už sa rozhodnete o stavbu nábytku z paliet na terasu, paletové sedenie či altánok z paliet určite zaujmete všetkých svojich známych či rodinu.
Paletové sedenie je asi najjednoduchšia voľba, ktorú zvládnu postaviť aj nežnejšie pohlavia.
Budete potrebovať len 3 palety, pár klincov, kladivo a podsedáky či iný mäkký materiál, na ktorom budete sedieť a opierať sa.
Dve palety dáte na seba a priklincujete. Tretiu paletu zas postavíte zvislo na dve predošlé a pripevníte ju. Táto tretia paleta bude predstavovať opierku. Na vrch položíte matrac, podsedáky alebo vankúše. Pár obrázkov pre inšpiráciu máte nižšie 🙂 .
Altánok z paliet
Altánok z paliet môžete postaviť dvomi spôsobmi. Buď to necháte na mužské pokolenie a altánok bude trochu komplikovanejší, a náročnejší alebo si ho urobíte jednoduchšie podľa fotiek nižšie 🙂 . Tu vás môže zastaviť jedine vaša fantázia.
Výborný nápad pre deti je postaviť destký altánok alebo domček z paliet.
Posteľ z paliet
Posteľ z paliet nie je vôbec taká náročná, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Dôležité je dbať na to, aby vaša posteľ z paliet nemala žiadne triesky, drevo bolo ošetrené a očistené. Palety spájame pomocou klincov, kde si dávame pozor, aby hlavičky netrčali. Jednoducho sa držte obrázkov nižšie a aj vy môžete vykúzliť nádherný kus nábytku.
Rada: Na spodok paliet môžete pripevniť kusy látky, aby ste mohli posteľ posúvať bez poškodenia drevenej podlahy.
Gauč a sedenie z paliet
V tomto prípade môžeme postupovať ako pri tvorení paletového sedenia na záhradu. Ak chceme väčší gauč, pridáme viac paliet alebo ich umiestníme do tvaru “L”. Gauč z paliet je výborným doplnkom, ktorý je oveľa lacnejší, ako “L” kové gauče, ktoré môžete získať z obchodov. Tiež platí, že drevo musí byť precízne ošetrené.
Stôl z paliet – fotonávod
Krok 1.
Paletu nalakujeme, musíme ju lakovať tak, aby bola natretá celá. Lak a lazúra chráni drevo a zvyšuje jeho životnosť. Lak na drevo môžme kúpiť v rôznych farbách.
Krok 2.
Odstránime prebytočné drievka z druhej strany, aby ostali len “nôžky”.
Na spodnú časť palety môžeme pripevniť kolieska. Ak ich nepotrebujeme – nemusíme.
Krok 3.
Pripravíme si druhú paletu, ktorú musíme zbaviť prebytočných drievok ako je na obrázku (predĺženie nôh stola z paliet a vytvorenie úložného priestoru). Následne ju taktiež nalakujeme a pripevníme k prvej palete pomocou šroub.
Ostatné výrobky z paliet – bonus na záver.
Kvetináče z paliet – inšpirácie a fotonávod
Z paliet si môžete vytvoriť aj rôzne výrobky, ktoré poslúžia ako alternatíva k drahému výrobku v obchode. Pre ukážku pripájame fotonávod kvetináču z paliet, ktorý sa chystáme vytvoriť aj do nášho bytu (ak sa nám to podarí, pridáme fotku :)) ). Máte iné nápady na nábytok z paliet? Pošlite do komentu.