Cesto z ryžovej múky sa pripravuje veľmi ľahko a jeho využitie je naozaj univerzálne. Väčšina pšeničnej múky obsahuje lepok, na ktorý má veľa ľudí alergiu a taktiež môže u niekoho dráždiť tráviaci systém. Naopak ryžová múka lepok neobsahuje a preto ju môžeme považovať za skvelú náhradu pšeničnej múky. Ďalšou výhodou ryžovej múky je to, že má vysoký podiel vlákniny a využiť ju môžeme aj ako zahusťovadlo do polievok či omáčok.
Na prípravu ryžového cesta budeme potrebovať:
- ryžová múka
- voda
- olej slnečnicový
- soľ
Príprava:
V hrnci si necháme zovrieť hrnček vody, do ktorej následne pridáme cca 2 lyžice ryžovej múky. Pridáme ¼ čajovej lyžice soli a 1 lyžicu oleja. Túto zmes necháme pár minút variť. Keď nám zmes začne hustnúť, pridáme cca ½ hrnčeka ryžovej múky a miešame, pokým sa nám vytvorí vláčne cesto.
Nápady na plnky:
Kuracia plnka :
My sme pri výrobe našich prvých ryžových buchtičiek improvizovali. Naša plnka predstavovala pečené kuracie mäso nakrájané na malé kúsky, cesnak, jarná cibuľka a rôzne koreniny ako čili, kari, sezam..
Tip: Musíte však dávať pozor na to, aby ste do plnky nedali nejakú mokrú zložku ako je napríklad výpek z mäsa či príliš veľa sójovej omáčky či iného ochucovadla. Ak by ste totiž mali plnku mokrú, cesto by sa vám začalo trhať.
Bravčová plnka:
Na prípravu tejto plnky budeme potrebovať mleté bravčové mäso (alebo nakrájané na malé kúsky), jarnú cibuľu, šalotku, soľ, mleté biele korenie a 1 lyžicu oleja. Cibuľku a šalotku si nakrájame na drobné kúsky, opražíme na panvici s trochou oleja. Následne pridáme mäso a zmes okoreníme. Plnku dusíme približne 5 minút.
Vegetariánska plnka:
Na prípravu vegetariánskej plnky budete potrebovať hríby, soľ podľa chuti, 1 čajovú lyžicu sójovej omáčky, 1 polievkovú lyžicu oleja. Postup je veľmi jednoduchý – chríby si nakrájame na malé kúsky. Následne všetko spolu zmiešame a chvíľu podusíme.
Sladká plnka:
Na prípravu tradičnej plnky budeme potrebovať čierny sezam (100 gramov) , biely cukor (60 gramov) a maslo alebo masť (cca 30 gramov). Na suchej panvici si opražíme sezamové semienka. Robíme to dovtedy, pokým nezačuje pukanie – podobné ako pri robení pukancov. Následne si sezam presunieme do misky, kde ho necháme vychladnúť. Po vychladnutí ho zmiešame s cukrom a pomelieme podobne ako mak. Následne primiešame maslo alebo masť, pokým sa vytvorí krémová pasta. Z tejto pasty potom môžeme vytvoriť malé kôpky, ktoré dáme schladiť – aby sa nám so zmesou ľahšie pracovalo pri plnení.
Ak už máme všetky plnky hotové, môžeme začať plniť. Cesto si rozdelíme na rovnaké kúsky – guličky, z ktorých budeme robiť malé placky. Cesto by malo mať približne 2 milimetre. Ak sa vám príliš lepí na ruky, namočte si ich do oleja. To, ako budete cesto plniť je už iba na vašej fantázii. Ja som napríklad použila už pripravenú formu na plnenie cestovín.
Takto pripravené buchtičky naparujeme približne 7 minút v parnom hrnci. Je už na vás, či ich budete naparovať klasicky pomocou naparovača alebo si kúpite bambusový parný hrniec, ktorý stojí približne 15 eur a dá sa zohnať v skoro každom ázijskom obchode.
Ak sa nakoniec rozhodnete pre bambusový parný hrniec, postup je nasledovný: do woku alebo panvice si dáme zovrieť približne 2 centimetre vody. Dávajte si však pozor, aby sa váš bambusový hrniec nedotýkal stranami o panvicu. Mal by mať z každej strany kúsok miesta. Na poschodia tohto hrnca si dáme papier na pečenie, do ktorého spravíme pár dier. Ak sa vám bude zdať, že vám voda vyvrela, pomaličky ju dolejte cez stranu panvice. Dávajte si však pozor, aby vaše buchtičky neplávali vo vode – to predsa nechceme 🙂 . Po cca 7 až 10tich minútach sú buchtičky hotové. Čas závisí od hrúbky cesta a plnky, ktorú robíte. Všeobecne však platí, že sú buchtičky hotové, ak majú lesklý povrch. Dobrú chuť!