Poznáte to – príde zima, dážď, vietor.. a už sa necítime tak dobre, ako počas leta. Viac nás bolí hlava, cítime bolesť kĺbov, sme unavení či máme upchatý nos. Toto je aj môj častý problém, kvôli ktorému nemám v láske zimné počasie. Jednoducho si to bez dvoch mikín, pančúch, čapice, šálu, rukavíc, obrovskej zateplenej bundy neviem ani predstaviť. Stačí mi chvíľa, keď si zabudnem zapnúť bundu a už ma večer bolí hrdlo. Ale ako posilniť imunitu a predísť týmto stavom? To, že existujú rôzne vitamíny a podporné tabletky na posilnenie imunity už poznáme, ale častokrát zabúdame, že na naštartovanie imunitného systému stačí aj správne namiešaný čaj z byliniek. V nasledujúcom článku si povieme niečo o týchto zázračných bylinkách :).
Baza

Využitie bazy je jeden z osvedčených spôsobov, ako posilniť imunitu. Z bazy sa dajú využiť kvety a aj plody. Baza je prírodným antioxidantom, lieči zápaly v tele, uvoľňuje hlieny a je plná vitamínu C. Najlepší účinok má sirup z kvetov bazy, ktorý skráti čas trvania bolestí hrdla či prejavov chrípky až o 4 dni. Pri plodoch si však musíte dať pozor – môžu sa jesť iba uvarené.
Recept na bazový sirup je jednoduchý. Pozostáva iba zo štyroch krokov – správny zber kvetov bazy. Toto je základný krok, pretože ak by sme kvety zle obrali, nemali by v sebe toľko peľu. Najlepšie je kvety zbierať ráno za prvého slnečného svetla. Na prípravu sirupu budeme potrebovať približne 80 kusov trsov kvetov. V hrnci si následne prevarte približne 3 litre vody s citrónovou šťavou a necháte vychladnúť. Kvety bazy následne s touto vodou zalejete a necháte odstáť približne deň. Následne všetko precedíme cez sitko a necháme zovrieť. Postupne pridávame cukor, pokým nám nevznikne sirupová konzistencia. Cukru budete musieť pridať vážne dosť, ideálne 4-5 kilov. Ak sa vám bude zdať sirup príliš sladký, môžete pridať kyselinu citrónovú. Horúci sirup nalejeme do sterilných fliaš a máme hotovo.
Echinacea

Echinacea má taktiež veľmi veľa prospešných látok. Najhlavnejšia z nich je, že má antivírusové vlastnosti. Taktiež dokáže znížiť zápal v tele a taktiež znížiť bolesť. Najlahšie je použitie echinacei ako čaju. Tento čaj je odporúčané piť približne 4 krát denne.
Kozinec
Z tejto menej známej rastliny sa využíva hlavne koreň. Koreň pomáha hlavne proti stresu a taktiež pomáha telu bojovať s chorobami ako je chrípka, cukrovka, astma, znižuje cholesterol, pomáha s nespavosťou a podobne. V čínskej medicíne je známa už vyše tisíc rokov. Na internete môžete nájsť túto bylinu už spracovanú vo forme prášku či extraktu.
Zázvor

Zázvor môžeme nájsť skoro v každom supermarkete. Pomáha ako prevencia proti chrípke a nachladnutiu, proti bolesti hrdla a taktiež pomáha čistiť telo od toxínov. Najjednoduchšie je kúpiť prášok zo zázvoru, ktorý stačí zaliať horúcou vodou a máme pripravený jednoduchý čaj, ktorý určite pomôže v chladnom počasí.
Bonus – tinktúra na posilnenie imunity
Budeme potrebovať:
1 PL lyžicu medu, 1 PL drveného zázvoru, 1 PL sušených kamiliek, 1 PL pomarančovej kôry, 1 ks škoricovej tyčinky, čistý alkohol – vysokopercentná vodka
Postup:
Med rozpustíme v približne dvoch lyžičkách vriacej vody , pridáme ďalšie prísady a zalejeme približne 6-7 PL alkoholu. Všetko pripravujeme v nádobe, ktorá sa dá pevne uzatvoriť. Túto zmes pravidelne premiešame ale neotvárame nádobu – stačí ak ju celú pretrepeme. Príprava tinktúry bude trvať približne 3-4 týždne. Po tomto čase tinktúru precedíme cez kávový filter alebo gázu. Zo zmesi vznikajú kvapky, ktoré si môžeme pridať do teplého čaju alebo si pár kvapiek obvykle nakvapkám na lyžičku a vypijem hneď po zobudení 🙂 .