Možno patríte medzi ľudí, čo bylinkám moc nedôverujú. Klamala by som, ak by som vám tu teraz písala, že som medzi týchto ľudí nepatrila. Bolo pre mňa jednoduchšie kúpiť si čaj či iné vitamíny, ako rozmýšľať nad bylinkami. K bylinkám som si našla cestu až vtedy, keď som zistila, že mi voľno predajné lieky na spánok už nezaberajú. Postupne som začala objavovať účinky medovky, mäty, šalvie, monardy.. Nakoniec sa k nám bylinky zo záhrady dostali aj do kuchyne v črepníkoch a na tieto “dary prírody” som postupne začala prehovárať aj moju babku, ktorá mi dlhé roky tieto bylinky v záhrade vytrhávala za domnienkou, že to je burina. Poďme si teda o týchto liečivých bylinkách do kuchyne povedať niečo viac 🙂 .
Mäta prieporná
V rastlinnej medicíne sa extrakt z mäty piepornej tradične používa na podporu trávenia a plynatosti. Jej využitie je teda veľmi prospešné v kombinácií s ťažšími jedlami, ktoré sa horšie trávia. Z mäty priepornej si však môžete pripraviť aj čaj, ktorý vám už so spomínanými problémami pomôže. Mnohí však túto bylinku do kuchyne obľubujú hlavne kvôli jej chuti, a nie jej účinkom.
Recepty z mäty priepornej
Čaj z mäty priepornej
Či už si tento čaj pripravujete ako teplý nápoj alebo naopak s kockami ľadu na spríjemnenie letných dní, je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako si túto mätu vychutnať. Príprava je veľmi jednoduchá – pár lístkov umyjeme, zalejeme horúcou vodou a necháme lúhovať 5-7 minút.
Šalát z mäty priepornej s červenou repou
Môžem vám so 100% istotou povedať, že týmto šalátom potešíte nielen svoju polovičku, ale aj návštevu. Na prípravu budeme potrebovať mrkvu, olivový olej, 2 lyžice javorového sirupu, hnedého cukru či medu, 2 lyžice mletej mäty a uvarenú cviklu. Mrkvu s cviklou nakrájame na tenké plátky a opečieme na panvici s olivovým olejom a javorovým sirupom. Do zmesi pridáme 2 lyžice mäty pokrájanej na malé kúsky. Takto spolu všetko pečieme ešte pár minút. Na vrch šalátu môžeme pridať aj kúsky syra či orechy.
Polievka z mäty priepornej
Na prípravu budeme potrebovať 1 lyžicu olivového oleja, 1 cibuľu, 3 väčšie alebo 6 malých cukiet, 4 šálky vývaru, soľ, korenie, 1 a pól šálky čerstvej mäty. Postup je ako pri iných polievkach a to: na rozpálenom oleji orestujeme nakrájanú cibuľku, pridáme nastrúhanú cuketu a podlejeme vývarom. Všetko spolu varíme, pokým nie je cuketa mäkká. Následne túto zmes osolíme, okoreníme a pridáme mätu. Všetko ešte chvíľu povaríme a nakoniec rozmixujeme ponorným mixérom.
Šalvia lekárska
Šalvia pomáha, podobne ako mäta, pri problémoch so zažívaním, bolestiach brucha či pri pálení záhy. Šalva je pri varení veľmi obľúbená hlavne kvôli svojej drevitej a voňavej aróme. Kvôli svojej silnej aróme a chuti by sa však šalvia mala pridávať na začiatku varenia a nie na konci. Lístky šalvie skvele hrajú s rôznymi paradajkovými omáčkami a cestovinami. Poďme si teda predstaviť nejaké recepty s touto bylinkou do kuchyne:
Kuracie mäso so šalviou
Kura klasicky umyjeme a položíme na plech na pečenie. Pripravíme si zmes z roztopeného masla a na kúsky nakrájanú šalviu. Touto zmesou následne potierame celé kura. Získame tak novú, aromatickejšiu a ostrejšiu príchuť pečeného mäsa. Takto pripravenou zmesou nemusíme potierať iba kura, ale aj iné druhy mäsa.
Tekvicová polievka so šalviou
Na prípravu tejto polievky budeme potrebovať celú tekvicu (je už na vás aký druh využijete), olivový olej, 5 strúčikov cesnaku, približne 10 listov šalvie, 1 väčšia cibuľa, koreniny podľa chuti. Tekvicu si očistíme a nakrájame na malé kúsky. Vo väčšom hrnci si následne orestujeme cibuľu na oleji. pridáme tekvicu a zalejeme vodou alebo vývarom (cca 2 litre). Varíme, pokým nie je tekvica mäkká. Pridáme trochu tymiánu, roztlačený cesnak, čierne korenie, sol a šalviu. Všetko ešte varíme približne 30 minút a následne rozmixujeme ponorným mixérom.
Drink so šalviou
Ingrediencie: 3 lyžice medu, voda (minerálka) na zaliatie, šťava z polovice citróna, 3 lístky šalvie, ľad, trochu ginu
Postup je veľmi jednoduchý. Všetko spolu zmiešame do pohára, ktorý poriadne premiešame, pokým sa nám med nerozpustí.
Saturejka
Našu dnešnú treticu byliniek uzatvára saturejka, ktorá je taktiež veľmi prospešná pri tráviacich ťažkostiach. V kuchyni, podobne ako iné bylinky, sa saturejka môže používať sušená a aj čerstvá. Má podobnú chuť ako tymián, takže sa tejto bylinky nemusíte vôbec báť a pokojne ju môžete pridávať do polievok, omáčok či do mäsových pokrmov.