Milí moji, na pár dní som sa odmlčala, ale to len preto, aby som vám znovu mohla dopriať novú dávku receptov, nápadov a fotografií, ktoré vás dúfam potešia a inšpirujú počas týchto (nielen sviatočných) dní. Skúšala a stopovala som pre vás prípravu expresných raňajok, zdokumentovala postup kváskovania od založenia po upečený chlebík a vyšliapala som aj na pár kopcov, kde na vás čakajú neuveriteľné výhľady. Toto všetko už onedlho nájdete na našom blogu, ale najprv sľúbený článok pre mamičky a oteckov, ktorí trávia dni doma so svojimi detičkami.
Úprimne, sama deti nemám, takže píšem všetko len z hlavy a z občasnej skúsenosti s naším teraz trojročným krstniatkom, z rozprávania kolegýň o čase strávenom s deťmi, či zo spomienok z môjho detstva. Rada by som vám poskytla iný pohľad, nový vietor do plachiet, ako sa hovorí, a nápady, ktoré ste možno ešte neskúšali. Možno vám trochu pomôžem, možno sa len od srdca zasmejete mojim naivným predstavám. Každopádne verím, že vám článok (keď už nič iné) aspoň zlepší náladu. Zostaňte doma a majte deti vždy pod dozorom.
Tak, pripraviť sa, pozor, štart…
1. Spoločenské hry
Krása jednoduchých hier z nášho detstva stále pretrváva. Myslím si, že spoločenské hry akéhokoľvek druhu zabavia nielen deti, ale aj dospelých. Ak máte viac detí, spoločne sa prehrajú aj počas toho, kedy vy potrebujete pracovať v home office alebo povešiate vypratú bielizeň. Obyčajné sedmové či žolíkové karty poskytujú desiatky rôznych hier, ktorými môžu deťúrence dokázať svoju prešibanosť a cibriť si pritom mozgové závity. Puzzle, pexeso, stavebnice sú hry, ktoré zabavia takmer všetky vekové kategórie chlapcov aj dievčat, a často na to nepotrebujú ani parťáka. Na čo si ale sami nevystačia je určite Človeče, Activity alebo Hádaj na čo myslím. Pri týchto hrách sa však spoľahlivo zabavia aj dospelí 🙂
2. Zapojenie do domácich prác
Ak sa cítite na všetko v domácnosti sama, je načase to zmeniť. Niektoré ste bez partnera, niektoré síce máte svoju polovičku, ale kvôli pracovnej vyťaženosti sa možno ani nevidíte. Každopádne priložiť ruku ku chodu domácnosti musí skrátka každý. Deti od dvoch rokov baví polievanie kvetov, triedenie bielizne, plnenie a zapínanie práčky, naše krstňa v tomto veku už veselo pomáhalo aj s vešaním. Staršie deti si dokážu upratať hračky na miesto, pozbierať prádlo, odpratať zo stola alebo naplniť myčku. Školáci skvelo zvládnu samostatne aj pozametať alebo ustlať posteľ.Ak nie ste slobodná mamička, do povinností zapojte aj partnera. Mám kamošku, ktorá podelila domáce práce na tie, ktoré robí výlučne ona, a na tie, ktoré robí výlučne jej muž. U nás to funguje podobne. Jedna kolegyňa má zase podelené práce na týždennej báze, jeden týždeň robím ja, druhý ty. Ak niekomu počas služby niečo prekazí plány druhý to zatiahne, ale na oplátku má opozdilec službu dva týždne za sebou. Celkom šikovné, nie?
3. Tvorenie
Deti sú vždy plné nápadov, energie a tvorivého nepokoja. Určite im ulahodíte, ak spolu vyrobíte nejaké pekné diela, navyše o pár rokov budete mať milú spomienku na čas strávený v karanténe. Som si istá, že výkresy, ceruzky, krieda, vodovky nechýbajú ani v jednej detskej výbave. Maľujte krajinky, farbite kraslice prírodnými materiálmi, kreslite karikatúry, modelujte z plastelíny, slizu či slaného cesta. Áno, túto vychytávku som objavila na vlaňajšom jarmoku, kde jedna pani predávala krásne dekorácie práve z tohto materiálu. Recepty a postupy nájdete na nete, stačí si len vybrať. Je to lacné, jednoduché a veľmi efektívne. Všetko čo potrebujete je len múka, voda a soľ. Môžete použiť vykrajovače na perníky alebo modelovať rukami. Výsledné diela môžete namaľovať temperkami alebo akrylovými farbami a voľne vysušiť či vypáliť v rúre. Deťom sa to bude zaručene páčiť, môžete vyrobiť napríklad foto rámik, zvonček, zvieratko či nejakú figúrku. A čo tak spraviť darček pre babku, tetu alebo kamarátov, ktorý odovzdáte pri najbližšom osobnom stretnutí?
4. Varenie a pečenie
Všetky deti chcú robiť to, čo robia dospelí. Chcú ukázať čo dokážu, že sú šikovné a tie väčšie aj viac-menej samostatné. Môžete spolu kuchtiť, piecť, robiť šaláty. Jedna z najkrajších spomienok môjho detstva je pečenie s mamou. Pamätám si ako robila pagáče, miešali sme spolu cesto, rozbíjali vajíčka. Nevadilo jej že bola linka celá od múky, ani že som mala zalepené prsty. Keď mala vymiesené, kúsok cesta mi odobrala na lopárik a dala mi starú varechu, aby som s ňou vaľkala cesto na lopáriku. Potom sme spoločne povykrajovali pagáče, moje inými formičkami a upiekli sme voňavé pagáče. Keď mamina naberala hotové pochúťky na tanier podala mi jednu z mojich a povedala že tieto sú najlepšie, lebo som ich robila ja. Krásna spomienka. Vytvorte si aj vy s deťmi podobnú. Môžete vyskúšať spoločne pripraviť aj niečo, čo odmietajú zjesť, často je to špenát alebo brokolica. Možno keď vám s tým budú pomáhať a sami do toho vložia úsilie a energiu pochutia si na výsledku 🙂 Tak už viete, do čoho sa spoločne pustíte?
5. Záhradka
Je najvyšší čas na sadenie obľúbenej zeleniny či byliniek. Jar už klope na naše zavreté bráničky, balkónové dvere či terasy. Využite šikovné rúčky vašich malých pomocníkov a zapojte ich do vysádzania alebo presádzania. Deti budú určite s nadšením sledovať ako klíči a rastie semienko ktoré ste zasiali. Naučíte ich nielen záhradkárčiť ale aj rozpoznávať rastlinky a starať sa o ne. Ak nemáte záhradu ani balkón, nezúfajte. Na sadenie semiačok postačí aj pokropený obal od vajíčok a trochu zeminy alebo kelímok od obľúbeného jogurtu. Stačí pravidelne zalievať a zázrak je o pár dní na svete. Môžete sa spoločne pokúsiť aj o založenie kompostu na záhradke. Starostlivosť o kvety či rastlinky ide ruka v ruke s ochranou prírody. Teraz máte dosť času na to, aby ste deti naučili, že v prírode sa smeti nezahadzujú a že starostlivosť o prírodu nekončí za vašou bránou či vchodovými dverami, ale týka sa všetkých vonkajších priestorov. Naučte ich separovať. Môžete si dať aj súťaž, kto za týždeň vytriedi viac plastu alebo papiera, ale nezaručujem, že vyhráte 🙂
6. Výlet do prírody
Toto ani veľmi nemusím pripomínať, myslím si, že rodiny s deťmi, aj bez nich, pomerne často trávia voľný čas turistikou, návštevami kultúrnych pamiatok ako aj zoo či botanických záhrad. Keďže tieto dni nám vládnu obmedzenia, musíme sa uskromniť s prechádzkami v parku, lese či turistikou na neďaleké kopce. A to je úplne v poriadku. Pod svetlom býva totiž najväčšia tma. Priznajme si to, keď máme chvíľu čas, vždy sa vyberieme autom na nejakú atrakciu do väčších miest alebo na dovolenku k moru či do Tatier. A pritom ani nevieme, aká prírodná krása sa nachádza za našimi oknami. Teraz je vhodná doba, aby sme to zistili. Vyberte sa na pešiu alebo cyklo túru, dobu a náročnosť výstupu samozrejme prispôsobte veku, kondícii a zdravotnému stavu členov vašej domácnosti. Chvíle v prírode sú sami o sebe príjemné, no môžete ich ešte spestriť opekačkou, loptovými hrami, šantením so psíkom, piknikom či historkami pri ohni. V tomto období sa môžete vybrať aj na zber medvedieho cesnaku alebo sa vydajte k neďalekým minerálnym prameňom. V lete si zase môžete cestu spríjemniť zberom bazy, hríbov alebo vetvičiek či machu na výrobu domácich prírodných dekorácií. Možností je naozaj veľa a krásne rodinné fotky zo spoločných chvíľ v prírode sa vám budú krásne vynímať na stene či v albume.
7. Hodnotiaca tabuľa
O túto vychytávku sa so mnou podelila pred rokmi moja kolegyňa a od vtedy jej osvetu šírim ďalej, hlavne ústnym podaním. Mám to potvrdené z viacerých materských zdrojov, vraj to funguje výborne. Vyrobte pre deti (alebo aj spoločne s nimi) motivačnú tabuľu. Stačí na jednu A4 nakresliť tabuľku s toľkými okienkami, koľko je dní v mesiaci. Ak je dieťa poslušné alebo vykoná nejaký návyk, na ktorý ho chcete naučiť, napríklad si ustelie posteľ, zje celú večeru, umyje si zuby a pod. do okienka sa mu nakreslí červený bod, alebo nalepí nálepka, pripne magnetka, hocičo máte k dispozícii a dieťaťu to robí radosť. Za 3 alebo 5 nazbieraných bodov nasleduje odmena. Môže to byť sladkosť, obľúbená rozprávka, dlhšia večierka, výber je na vás. Pravidlá si stanovíte sami, podľa vašich potrieb. Pod motivačnou tabuľou je dobré mať aj tabuľu hanby – keď dieťa neposlúcha, alebo si nesplní povinnosti nakreslí sa čierny bod, pripne smutný smajlík prípadne sa môže odobrať jeden dobrý bod a odmena za dobré správanie sa tým pádom oddiali. Uvidíte, že to zafunguje. Ak máte viac detí, každé môže mať svoju tabuľu a môžu sa navzájom predbiehať, kto má viac dobrých bodov a tým pádom aj odmien. Skúste, nič tým nestratíte, môžete len získať.
8. Galéria
Všetky výtvory, ktoré počas týchto dní spolu zmajstrujete vystavte na obdiv, nazvime to, v karanténnej galérii. Môžete ich napríklad všetky zozbierať do kartónových alebo odkladacích boxov, vystaviť na poličku či chladničku. Výkresy môžete pomocou ihly nevliecť na špagát a zavesiť poza dom, alebo si ich zavesiť do detskej izby. Ak nemáte priestor na uchovanie všetkých kreácií vašich detí, stačí keď ich s nimi vyfotíte a ray za čas z týchto fotiek môžete spraviť koláž, ktorú vyvoláte a dáte do rámika alebo vytlačíte do fotoknihy. Vytlačené fotky si môžete nalepiť aj do zápisníka s dátumom a krátkym popisom a vytvoriť tak akýsi karanténny denník. Svoje výtvory môžete vystaviť aj na sociálnych sieťach, v rôznych skupinách tvorivých dielní alebo sa zapojiť do nejakej súťaže. Prezentovať diela svojich šikovníkov môžete aj cez video hovor s vašimi blízkymi, ktorých určite poteší každé dielo vnúčat či synovca/netere, bratranca/sesternice. Online doba nám naozaj praje, tak prečo by sme ju nemohli naplno využiť?
9. Plánovanie
Ak vám už naozaj došli nápady a máte pocit, že ste už všetko vyskúšali, možno sa stačí opýtať detí, čo by chceli robiť a čo by im urobilo radosť. Samozrejme v rámci možností. Porozprávajte sa o tom, kam pôjdete keď táto situácia pominie a situácia sa pomaly vráti do normálu. Spravte si zoznam plánov, kam sa vyberiete, čo si kúpite, čo chcete spolu vidieť alebo vyskúšať. Môžete si na nejaký spoločný cieľ založiť aj pokladničku a z času na čas do nej prispieť, aby sa vám plány na papieri zdali o čosi bližšie. Pozrite si vybrané miesta na webe, nakreslite si spolu cestu, rozprávajte o tom aké atrakcie si doprajete. Môžete si aj odškrtávať dni na papieri či v kalendári. Jednotlivé dni si môžete rozdeliť aj podľa toho, kto kedy čo robí a vytvoriť si akýsi denný harmonogram. Bude to fajn hlavne ak máte viac detí, ľahšie skontrolujete či sú naučené, či si spravili úlohy a na nič nezabudnete. V neposlednom rade by ste mali telefonicky preveriť aj to, ktoré dni a koľkej majú mať online vyučovanie a dohliadnuť na to, aby sa prihlásili. Dôveruj ale preveruj! Pri deťoch platí dvojnásobne, ale to vám ja ani nemusím hovoriť.
10. Rozprávky
Pre prípad, že sa deťom nemôžete nejaký čas aktívne venovať využite rozprávky. Nielen tie v animáky v televízii či v počítači, ale aj rozhlasové, alebo rozprávky, ktoré deťom online prednášajú herci. Je to naozaj skvelý spôsob ako deťom vyplniť čas a umyť si zatiaľ vlasy, odpovedať na maily, alebo dovariť večeru. Ak máte možnosť spojte sa so starými rodičmi cez video hovor a rozprávku na dobrú noc môžu svojim vnúčatám prečítať aj oni. Myslím, že z toho budú mať obe strany rovnako veľkú radosť. Túto pomoc občas môžete využiť aj keď potrebujete riešiť niečo dlhšie do práce, babka či dedko určite radi dohliadnu na malých nezbedníkov. Ak máte z čítania rozprávok už husiu kožu môžete nejakú kratšiu verziu prezentovať aj ako bábkové divadlo, pomocou ponožiek, bábik alebo plyšákov, ktorých sa u vás doma určite nájde dostatok. Tak pre ktorú variantu ste sa rozhodli?
To je odo mňa všetko priatelia. Snažila som sa zozbierať nápady na aktivity, ktoré môžete robiť doma aj na balkóne či záhradke. Spoločne s deťmi alebo aj deti samostatne. Za pekného aj za škaredého počasia. Dúfam, že vám niečo z tohto výberu uľahčí pobyt doma a vaše decká to zabaví a vyskúšate niečo nové. Verím, že som aspoň máličko rozšírila obzory možností spoločných aktivít, a že ste sa dočítali aj niečo nové, čo považujete za vhodné vyskúšať. Budem sa tešiť, ak prispejete k článku svojimi fotkami, komentármi alebo možno vlastnými nápadmi, ktoré by mohli tiež niekomu uľahčiť pobyt doma s najmenšími. Budem rada, ak tak urobíte.
A dovidenia pri ďalšom príspevku 🙂