Dobrý a kvalitný kvások je základ pre výborný domáci chlebík. Chlieb stále patrí k najhlavnejším potravinám, bez ktorého si viacerí z nás nevieme predstaviť dobré raňajky či večeru. V nasledujúcom článku vám presnejšie priblížime založenie domáceho kvásku krok po kroku.
Na založenie kvásku budeme potrebovať ražnú múku a vodu. Taktiež budeme potrebovať čistý zaváraninový pohár s viečkom.
Založenie kvásku – Prvý deň
Zmiešame 100 gramov ražnej múky so 100 mililitrami vody. Poriadne všetko premiešame a necháme na teplom mieste odstáť 12 až 24 hodín. Pohár zakryjeme viečkom, ale nezakrútime, aby mal kvások dostatočný prístup k vzduchu.
Druhý deň
Kvások prikŕmime tým, že k nemu znova pridáme 50 gramov múky a 50 mililitrov vody. Musíme si pri tom však vždy dávať pozor, aby sme kvások miešali s čistou lyžicou a v žiadnom prípade nemôžeme lyžicu od kvásku utierať prstami. Do kvásku by sa nám tak mohli dostať rôzne nežiadúce baktérie. A to predsa nechceme 🙂 . Kvások prikryjeme a necháme odstáť ďalších 24 hodín.
Tretí deň
Na tretí už môžeme pozorovať zmeny. Kvások sa nám trošku zväčšil a taktiež sa v ňom začali tvoriť malé bubliny. Znovu kvások prikŕmime v rovnakom pomere ako v druhý deň – pridáme 50 gramov múky a 50 mililitrov vody.
Štvrtý deň
Na štvrtý deň kvások nabral väčší objem. Je potrebné, aby ste mali dostatočne veľkú nádobu. Ak sa vám zdá, že už teraz je váš kvások skoro v trištvrtine pohára, musíte pólku kvásku vyhodiť. Opäť prikŕmime – 50 gramov ražnej múky a 50 mililitrov vody a toto opakujeme ešte aspoň týždeň. Ak sa nám počas týždňa bude zdať, že máme kvásku veľa, časť kvásku jednoducho dáme preč.
Záver
Po 14tich dňoch máme hotový kvások. Z tohto kvásku si odoberieme dve polievkové lyžice, ktoré skladujeme v malom zaváraninovom poháriku v chladničke. Ide o takzvaný materský kvások, ktorý kaz za týždeň vyberieme z chladničky a prikŕmime. Ostatok kvásku je najlepšie spotrebovať do siedmich dní alebo ho jednoducho zmrazíme či vysušíme.
Zmrazenie kvásku
Kvások si nadávkujeme na tanierik či malý plech čajovou lyžičkou. Postupujeme, ako keby sme robili cookies 🙂 . Tvoríme z kvásku malé placky, ktoré vložíme spolu s tanierikom na dve hodiny do mrazničky. Následne tieto malé placky vyberieme z mrazničky a dáme do inej uzatvárateľnej nádoby a vložíme naspäť do mrazničky.
Ako rozmraziť kvások
Z nádoby v mrazničke vyberieme jednu placku kvásku. Vložíme ju do pohára s viečkom a zalejeme 50timi mililitrami mierne vlažnej vody. Pri izbovej teplote necháme rozmraziť. Tento kvások následne dokŕmime múkou a necháme kvasiť pri izbovej teplote 9-12 hodín. Pohár jemne prikryjeme viečkom a už len čakáme 🙂 .
Sušenie kvásku
Dve polievkové lyžice kvásku rovnomerne rozotrieme na papier na pečenie. Takýto kvások necháme pri izbovej teplote poriadne “vysušiť”. Vysušený kvások pozbierame a rozmrvíme, ktoré vložíme do uzatvárateľnej nádoby. Takto sušený kvások skladujeme na suchom a tmavom mieste. Pri oživení takéhoto sušeného kvásku postupujeme podobne ako v prípade rozmrazovania kvásku. V tomto prípade však pridávame ku kvásku postupne polievkové lyžice vody a dobre miešame. Ak sa nám vytvorí hmota, ktorá sa podobá na cesto, máme skoro hotovo. Tento kvások prikryjeme a necháme chvíľu odstáť, pokým sa na ňom nezačnú tvoriť bublinky. Potom tento kvások prikŕmime polievkovou lyžicou múky a vody. Tento kvások môžeme krikŕmiť ešte jedenkrát, aby ho bolo dostatočne veľa. Následne ho skladujeme v chladničke.