Drevo je ten najprirodzenejší materiál, ktorý si za posledné roky získava čoraz väčšiu obľubu medzi ľuďmi. Či už sa jedná o trend drevených motýlikov, kravát alebo zubných kefiek, s originálne vypáleným dreveným doplnkom vyniknete vo svojom okolí.
Ako vypaľovať do dreva
Na vypaľovanie do dreva je potrebné nájsť si drevo, ktoré nebolo nikdy lakované alebo farbené. Taktiež je dobré, ak je drevo hladké a čisté. Toto môžeme docieliť ľahkým ošmirgľovaním povrchu dreva. Najlepšie je kúpiť si takéto neopracované drevené kúsky v obchodoch s kreatívnymi potrebami, ale taktiež je možné zaobstarať si ich jednoducho v obchodoch ako sú Tedi alebo Kik. Ak chcete vypaľovať niečo zložitejšie, ako sú drevené motýliky či kravaty, objednajte si ich jednoducho z internetu. Pokiaľ ste však šikovný majster alebo takéhoto človeka poznáte, môžete ho poprosiť aby vám z dreva – najlepšie z javora, lipy či brezy, odrezal peknú dosku či kruh, s ktorým môžete následne pracovať. Zo spomínaných driev odporúčame hlavne brezu, pretože nemá viditeľné letokruhy, ktoré môžu ovplyvniť hotový drevený výtvor.
Maľovanie alebo vypaľovanie do dreva?
Na vypaľovanie do dreva potrebujete vypaľovačku, ktorú nájdete v každom väčšom obchode s potrebami pre byt a domácnosť. Túto vypalovačku môžete ďalej používať nielen na drevo, ale aj na korok, kožu, plasty, papier, rezanie šablón, klasické spájkovanie cínom a podobne.
Maľovanie na drevo je jednoduchšie. Potrebujete iba farby a štetec.
Pri obidvoch postupoch postupujeme najskôr tak, že si na pripravený kúsok dreva nakreslíme jemnou ceruzkou predlohu, ktorú chceme vypaľovať. Ja mám v obľube pri vypaľovaní dreva motívy hôr a kvetov. Vypaľovačku si najskôr musíte nechať chvíľu nahriať, až potom môžete začať s vypaľovaním. Dávajte si pozor, aby ste na drevo veľmi netlačili a nespravili ste tým čiernu spálenú škvrnu na dreve. Ja si najskôr vypálim hlavné obrysy a potom sa snažím tieňovať obrázok. K vypaľovačke vám dodajú aj rôzne nástavce. To, ktorý vám vyhovuje najviac, si postupom času odsledujete sami, keďže každý človek má pri vypaľovaní do dreva svoju originálnu techniku. Teplota hrotu má až 20W čiže cca 380 ° C, dávajte preto pozor, aby ste sa nezranili.
Vypaľovanie dreveného motýliku
Vypaľovať do dreva môžete aj na kúpenom alebo vyrobenom drevenom motýliku. Vzory môžete tvarovať do ročného obdobia alebo priamo k akcií, na ktorú sa pripravujete. Pokiaľ budete „vybavený“ takýmto dreveným motýlikom, určite nezostanete v spoločnosti nepovšimnutý. Pokiaľ si plánujete vyrobiť klasicky motýlik, prečítajte si náš druhý článok.
Koníček s názvom pyrografia
Samostatné vypaľovanie do dreva sa volá pyrografia. Je to krásny koníček, ktorým potešíte nielen seba, ale aj svojich blízkych. Často vás budú prosíť, aby ste ich obdarovali takýmto ručne vypaľovaným, či zdobeným darčekom.